امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Thursday, 8 June , 2023
افزونه جلالی را نصب کنید. - 20 ذو القعدة 1444
شناسه خبر : 1268
تاریخ انتشار : 19 تیر 1399 - 13:36 | 815 بازدید

ارزش صندوق ETF دارا یکم سه برابر شده است

با توجه به اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی، ارزش سهام صندوق دارا یکم در بازار سرمایه، حدود سه برابر شده است. به گزارش پایگاه خبری نگین چهارمحال ، صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “ دارا یکم ” ، سهام های باقی مانده دولت در بانک های تجارت ، ملت ، صادرات و […]

ارزش صندوق ETF دارا یکم سه برابر شده است

با توجه به اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی، ارزش سهام صندوق دارا یکم در بازار سرمایه، حدود سه برابر شده است. به گزارش پایگاه خبری نگین چهارمحال ، صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “ دارا یکم ” ، سهام های باقی مانده دولت در بانک های تجارت ، ملت ، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی است که وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت اقدام به واگذاری آن با ۲۰% تخفیف کرد.

پذیره‌‏نویسی واحد‌های این صندوق با مشارکت حدود سه و نیم میلیون نفر و سرمایه‌گذاری حدود شش هزار میلیارد تومان در اردیبهشت سالجاری به انجام رسید و حالا با گذشت حدود دو ماه ارزش آن سه برابر شده است، موضوعی که وزیر امور اقتصادی و دارایی به آن اشاره می کند و می گوید: خریداران واحد‌های این صندوق توانستند منفعت خوبی بدست آورند و سهام این صندوق در بازار حدود سه برابر شده است.

فرهاد دژپسند اظهار می کند: پذیره‌نویسی بیش از ۹۰ درصد متقاضیان از طریق درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها (۵۵ درصد) و بورس (۳۵ درصد) است که مورد اخیر در شرایط شیوع کرونا از منظر عدم لزوم مراجعه حضوری مردم به شعب بانک‌ها یا کارگزاری‌ها بسیار حائز اهمیت بود. ارزش صندوق ETF دارا یکم سه برابر شده است

او ادامه می دهد: با این اقدام بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه‌گذاری و تعداد سهامداران ایجاد شد که در نوع خود یک نمونه موفق در تأمین مالی جمعی است.

مهمترین نقد وارد به صندوق دارای یکم

به گزارش تسنیم، دژپسند اضافه می کند: در واگذاری باقیمانده سهام دولت در قالب صندوق سرمایه‌گذاری «واسطه‌گری مالی یکم» علاوه بر آنکه کلیه مبلغ واگذاری به‌صورت نقد دریافت شد و عملاً ریسک عدم وصول اقساط در آینده به‌صورت کامل از بین رفت، نحوه و شیوه قیمت‌گذاری و قیمت مورد معامله که از جمله انتقاد‌های متداول به واگذاری‌های پیشین است، به‌صورت کاملاً شفاف از ابتدای پذیره‌نویسی به اطلاع عموم مردم رسید.

ارزش امروز صندوق دارا یکم / نخستین صندوق ETF چقدر می‌ارزد؟

وزیرامور اقتصادی و دارایی می افزاید: اما در اجرای این طرح، مهم‌ترین نقد، نسبت به روش واگذاری سهام دولت در قالب ETF، عدم همزمانی انتقال مدیریت شرکت‌های دولتی با واگذاری مالکیت آن‌ها است.
او اضافه می کند: از آنجایی‌که همزمان با عملیاتی شدن واگذاری سه بانک و دو شرکت بیمه‌ای در قالب ETF، آزادسازی سهام عدالت نیز انجام می‌پذیرد و انتقال مالکیت بخش بزرگی از سهام شرکت‌های مزبور به آحاد مردم اتفاق می‌افتد، بنابراین انتقال بلافاصله مالکیت در این دو طرح در فاصله زمانی بسیار کوتاه سبب می‌شود عملاً حجم بزرگی از مالکیت و مدیریت بنگاه‌های اقتصادی دولتی به‌صورت یکباره از دولت منفک شود.

ارزش صندوق ETF دارا یکم سه برابر شده است

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!