امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 25 September , 2023
شناسه خبر : 2552
تاریخ انتشار : 02 شهریور 1402 - 14:09 |

تالاب گندمان بروجن از لحاظ تنوع زیستی حائز اهمیت است

تالاب گندمان بروجن از لحاظ تنوع زیستی حائز اهمیت است

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تالاب بین‌المللی گندمان شهرستان بروجن با مساحت افزون‌بر یک‌هزار هکتار از لحاظ تنوع پرندگان و زیستی در بُعد جانوری و گیاهی حائز اهمیت است. به نقل از ایرنا، علی سلاجقه که روز پنجشنبه همزمان با نخستین روز هفته دولت که به دعوت حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری نماینده مردم شهرستان بروجن به این منطقه سفر کرده بود، در حاشیه بازدید از تالاب بین‌المللی گندمان این شهرستان تاکید کرد: خوشبختانه وضعیت بارش‌های چهارمحال و بختیاری به‌گونه‌ای بود که این تالاب از لحاظ پوشش گیاهی و حضور ۳۰۰ نوع پرنده در شرایط مطلوبی قرار دارد.

وی شهرستان بروجن را جزو شهرستان‌های تالابی کشور دانست و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای اصلاح مسیرهای دسترسی به تالاب بین‌المللی گندمان همزمان با حفظ هارمونی طبیعت کمک می‌کند.

سلاجقه تصریح کرد: تعداد تالاب‌های موجود در شهرستان بروجن ظرفیت‌های ویژه‌ای از لحاظ گردشگری، استفاده مردمی، معیشت‌های جایگزین برای مردم و معیشت‌های پایدار دارد.

وی با اشاره به قرار گرفتن تالاب بین‌المللی گندمان شهرستان بروجن در منطقه زیست‌کُره یادآور شد: این تالاب دستاوردی عالی برای کشور است و از مردم بابت حفظ آن قدردانی می‌کنم.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: همچنین از مردم محلی درخواست دارم تا با ادامه حفظ تالاب بین‌المللی گندمان به تقویت منابع آب زیردست آن به‌عنوان یک هویت کمک کنند.

وی با اشاره به افتتاح بُرج پرنده‌نگری و پاسگاه حفاظت محیط زیست و نصب ایستگاه پایش برخط (آنلاین) در حاشیه تالاب بین‌المللی گندمان گفت: از ظرفیت مردم بومی برای سرمایه‌گذاری در راستای طرح جامع این تالاب بهره‌گیری شود.

سلاجقه تاکید کرد: اعتبار لازم برای جذب و حفاظت از تالاب بین‌المللی گندمان در سطح ملی و بین‌المللی از تسهیلات صندوق ملی محیط زیست اختصاص می‌یابد.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور پس از بازدید از شهرستان بروجن در شورای اداری چهارمحال و بختیاری و عطرافشانی گلزار شهدای شهرکرد حضور می‌یابد.

تالاب گندمان در زمره ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری ایران و مهم‌ترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم‌گذاری پرندگان مهاجر به‌شمار می‌رود که در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی (لندن -۱۳۵۲) ثبت شده است.

تالاب گندمان با حدود یک‌هزار و ۷۰ هکتار وسعت در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری در شهرستان بروجن قرار دارد و با توجه به برنامه احیا این تالاب که درسال‌های گذشته انجام شده اکنون به‌عنوان یک زیستگاه و مامن خوب برای پرندگان مهاجر است.

همزمان با هفته دولت سال‌جاری ۹۵۳ طرح با ۵۹۶ هزار و ۸۴۱ میلیارد و ۷۵۵ میلیون ریال در چهارمحال و بختیاری کلنگ‌زنی، افتتاح و بهره‌برداری می‌شود.

هشتم شهریورماه ۱۳۶۰ رییس‌جمهور وقت محمدعلی رجایی به‌همراه نخست وزیر حجت‌الاسلام محمدجواد باهنر بر اثر انفجار در دفتر نخست‌وزیری به درجه رفیع شهادت نائل شدند و به‌همین مناسبت دوم تا هشتم شهریورماه به‌عنوان هفته دولت نام‌گذاری شده است.

| منبع خبر : خبرگزاری ایرنا
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!