امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 25 September , 2023
شناسه خبر : 2089
تاریخ انتشار : 26 آبان 1400 - 14:13 |

مطالبات به‌حقمان را از راه قانون پیگیری می‌کنیم نه در کف زاینده‌رود

مطالبات به‌حقمان را از راه قانون پیگیری می‌کنیم نه در کف زاینده‌رود

تجمع اصفهانی ها در زاینده رود ،رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد گفت: کشاورزان چهارمحال و بختیاری، افرادی آبرومند، دلسوز و طرفدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که به جای اینکه در کف رودخانه زاینده‌رود تجمع کنند در پشت میزهای مذاکره می‌نشینند.

مهدی پژوهش رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: کشاورزان چهارمحال و بختیاری، افرادی آبرومند، دلسوز و طرفدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که به جای اینکه در کف رودخانه زاینده‌رود تجمع کنند در پشت میزهای مذاکره می‌نشینند. وی افزود: در چهارمحال و بختیاری سازماندهی کار نمی‌شود که عده‌ای از مقامات مردم را در کف زاینده‌رود جمع کنند و خود در خفا پیگیر اجرای تونل جهنمی و بدون مجوز زیست محیطی و دیگر مجوزات قانونی بهشت آباد باشند. رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: اولین زخمی که بر پیکره زاینده‌رود و کارون زده و باعث آسیب به زردکوه شد، در سال ۳۲ رخ داد، زمانی که تونل اول کوهرنگ در این منطقه احداث شد و این تونل ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب را به زاینده‌رود منتقل کرد.

تونل‌های کوهرنگ ۱ و ۲ و ۳ برای توسعه صنعت و کشاورزی افسراگسیخته احداث شدند

پژوهش عنوان کرد: این حجم وسیع آب که با تونل کوهرنگ ۱ منتقل می‌شد برای توسعه صنعت و کشت افسارگسیخته برنج و ایجاد شالی‌ در استان همجوار بود.وی بیان کرد: در سال ۶۴ تونل کوهرنگ ۲ در مقابل چشم مسؤولان استانی چهارمحال و بختیاری که از قضا هیچکدام هم بومی نبودند، احداث شد، سرانجام احداث این تونل نیز انتقال ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان بود.

رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد تاکید کرد: در سال ۸۴ نیز بر خلاف نظرات متخصصین احداث تونل سوم کوهرنگ نیز کلید خورد، این تونل در مکانی احداث شد که چهار گسل در آن مکان وجود دارد، در نتیجه احداث این تونل چشمه بیرگان خشک شد و اکثر مردم دهستان بیرگان مجبور به کوچ از محل زندگی خود شدند. پژوهش یادآور شد: تا الان به مردم آسیب دیده از احداث تونل کوهرنگ ۳ هیچ خسارتی داده نشده است و وزارت نیرو به این مردم بدهکار است.

تونل گلاب به نام آب شرب کاشان به کام صنعت اصفهان

وی تصریح کرد: در سال ۷۴ تونل گلاب با هدف آب رسانی جهت شرب به کاشان احداث شد، قرار بود این تونل ۱.۸ میلیون مترمکعب آب به شهر کاشان منتقل کند، اما به گفته نماینده وقت شهر کاشان دریغ از یک لیتر در ثانیه انتقال آب شرب به این شهر، این آب برای مصرف شهر اصفهان و صنعت بکار گرفته شد.رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد افزود: بعد از آن تونل خدنگستان و چشمه لنگان احداث شد که ۱۷۴ میلیون مترمکعب با احداث این دو تونل به زاینده رود اضافه شد.پژوهش گفت: تونل گلاب احداث شد تا ۱۴ شهر اصفهان را آبرسانی کند، اما این تونل با انتقال آب ۸۰۰ میلیون مترمکعب رودخانه زاینده‌رود را به صورت کامل خشک می‌کند.وی ادامه داد: بعد از احداث این تعداد تونل و انتقال آب به اصفهان این شهر هنوز به آب احتیاج دارد.

توسعه صنعت فولاد، منابع آبی را نشان گرفته است

رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد عنوان کرد: در سال ۷۰ فولاد مبارکه با هدف تولید ۳.۵ میلیون تن فولاد افتتاح شد، در حال حاضر این کارخانه ۱۰ میلیون تن فولاد تولید می‌کند و قرار است در سال ۱۴۲۰ تولید فولاد در این کارخانه به ۲۰ میلیون تن برسد، برای تولید یک تن فولاد ۲۶ مترمکعب آب نیاز است که در مجموع ۳۳۰ میلیون مترمکعب آب لازم است.

پژوهش خاطرنشان کرد: ۳۵۶ هزار هکتار کشاورزی در اصفهان وجود دارد و میزان آبی که برای کشت هر کیلوگرم برنج در این استان نیاز است ۴ مترمکعب است، برای گندم و جو ۶ مترمکعب آب لازم است که در مجموع ۳۰۰ میلیون مترمکعب می‌شود.وی اضافه کرد: سازمان بازرسی کل کشور در سال ۹۳ اعلام می‌کند ۴ میلیارد مترمکعب آب در اصفهان صرف کشاورزی می‌شود، چرا نباید در این شهر هیچگونه الگوی کشت کشاورزی رعایت شود. تجمع اصفهانی ها در زاینده رود

رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: در ادامه به فکر احداث تونلی به نام بهشت آباد افتادند که در ۳۰۰ تا ۱۳۰۰ متری سطح زمین احداث می‌شود، این تونل ۶۵ کیلومتر طول و قطری برابر ۶ کیلومتر دارد.

پژوهش تاکید کرد: براساس دلار ۱۰۰۰ تومانی در سال ۹۳ نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان برای احداث تونل بهشت آباد اعتبار لازم بود، هم‌اینک این رقم به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، پولی که قرار است از جیب همه مردم ایران تامین تا ۱۵۲ میلیون مترمکعب آب به اصفهان منتقل شود. وی تصریح کرد: اگر اصفهان یک هزار میلیارد تومان صرف آبیاری قطره‌ای کند می‌توان سالانه نزدیک به یک میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی کرد که این میزان آب ۱۰ برابر آبی است که با ۱۱۰ هزار میلیارد تومان می‌خواهند انتقال دهند.

۷۰ درصد مردم چهارمحال و بختیاری در حوزه بهشت آباد زندگی می‌کنند

رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد یادآور شد: بهشت‌آباد در چهارمحال و بختیاری جایی است که ۷۰ درصد جمعیت این استان در آن واقع شده است، ۷۰ درصد کشاورزی و همچنین صنعت استان در این حوزه واقع شده است، وقتی این تونل زده شود، نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ چمشه، یک هزار و ۲۰۰ قنات و ۴۰۰ چاه خشک می‌شود.پژوهش افزود: همه طول مسیر تونل بهشت آباد در خروجی دشت‌های چهارمحال و بختیاری است یعنی در جایی که آبخوان‌ها خشک خواهد شد، در حوزه بهشت‌آباد ۴۵ گسل وجود دارد، مگر تجربه گتوند، قم‌رود و الیگودرز که باعث خشک شدن بسیاری از روستاها شد، کافی نبود.وی ادامه داد: با اجرایی شدن تونل گلاب نه‌تنها استان چهارمحال و بختیاری بلکه باغ‌بهادران، لنجان، فلاورجان و قسمت‌های پایین دست اصفهان خشک می‌شود، به همین دلیل بهشت آباد احداث شد تا آب وارد این مناطق اصفهان شود و جایی که به جهنم تبدیل می‌شود، استان چهارمحال و بختیاری است.رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد عنوان کرد: آیا عدالت یعنی این که جایی که خود تولیدکننده آب بوده، ۶۰ سال آب را هدایت و حمایت کرده، به دست استان‌های کویری رسانده است، باید اینگونه برای آب شرب خود التماس کند.

اولویت وزارت نیرو بهره‌برداری از رودخانه‌ها برای آب شرب

پژوهش بیان کرد: طبق اعلام وزارت نیرو آب شرب در اولویت بهره‌برداری از منابع آب رودخانه‌ای است و طرح انتقال آب بن به بروجن تنها ۴۰ میلیون مترمکعب آب را منتقل می‌کند تا ۴۷۰ هزار نفر را سیراب کند اما اجازه اجرای آن را نمی‌دهند.وی تاکید کرد: در چهارمحال و بختیاری صنعت وجود ندارد و کشاورزی نیز هم، چراکه دشت‌های این استان خشک شده‌اند، از ۱۱ دشت این استان ۷ دشت ممنوعه و ۴ دشت ممنوعه بحرانی است، ۱۵۴ سانتی متر فرونشست آب‌ها را در این استان شاهد هستیم.رئیس دانشکده منابع‌طبیعی دانشگاه شهرکرد یادآور شد: مردم چهارمحال و بختیاری چون دلبسته به نظام جمهوری اسلامی ایران هستند در شبکه‌های خارجی مثل من و تو و بی بی سی فیلم‌های کم آبی و خشکسالی استانمان را پخش نمی‌کنند.

تجمع اصفهانی ها در زاینده رود

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!