امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 25 September , 2023
شناسه خبر : 2077
تاریخ انتشار : 23 آبان 1400 - 13:05 |

تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از آب شرب پایدار بهره‌مند می‌شوند

تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از آب شرب پایدار بهره‌مند می‌شوند

سفر وزیر نیرو به چهارمحال و بختیاری ،با تشکیل شورای جهادی آبرسانی ، تا پایان دولت تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از آب پایدار بهره‌مند می‌شوند و شخصا مسوولیت این موضوع را می‌پذیرم.

علی‌اکبر محرابیان عصر شنبه در نشست با نمایندگان کشاورزان چهارمحال و بختیاری که در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای تامین آب شرب شهرها و روستاهای کشور برنامه کامل داریم به طوری که بر اساس آن در شهرها مشکل تامین آب نخواهیم داشت. 

به گفته وی، البته این برنامه یک شبه اجرا نمی‌شود و نباید انتظار معجره داشت، به طوری که مشکلات را باید به تدریج برطرف کرد و در خصوص تامین آب شرب شهرها منابع آن مشخص است و مشکلی در این خصوص نخواهیم داشت. وی با بیان اینکه میزان عقب‌ماندگی روستاها در خصوص تامین آب شرب بیشتر از شهرهاست، افزود: با استفاده از توان گروه‌های جهادی و ظرفیت‌های داخلی وزارت، «شورای جهادی آبرسانی» شکل گرفته که بر اساس آن تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت کشور به منابع آب پایدار متصل می‌شوند. محرابیان با تاکید بر اجرای عدالت در حوزه آب، تصریح کرد: از بی‌عدالتی نه تنها مردم چهارمحال و بختیاری، بلکه بسیاری از مردم این مرز و بوم آسیب دیده‌اند اما برای احقاق حقوق مردم محکم ایستاده‌ایم و اجرای عدالت را شرط لازم برای خود می‌دانیم.

وزیر نیرو ادامه داد: اگر مدیری در حوزه آب یک سند اشتباه امضا کند نه تنها یک عده‌ بلکه یک نسل از حقوق خود محروم می‌شوند از همین رو رعایت عدل و عدالت بنای ما در وزارت نیرو است.

محرابیان خاطر نشان کرد: برای اجرای عدالت محکم ایستاده‌ام و قدمی از آن برای احقاق مردم مظلوم کوتاه نمی‌آیم. وی در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه آب کشور گفت: بی‌برنامگی چند دهه گذشته علت این مشکلات است و مساله آب مشکل امروز و دیروز نیست بلکه ناشی از بی‌برنامگی‌های گذشته است که باید این روند اصلاح و روی ریل اصلی و درست بازگردد.

محرابیان ادامه داد: وقتی بین منابع و مصارف تعادل نباشد، انتظار بی‌جا ایجاد می‌شود و نتیجه‌اش این می‌شود که همه ناراضی می‌شوند. وی با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته به ازای هر نفر ۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب منابع آب داشتیم اما امروز این میزان به یک هزار و ۲۰۰ مترمکعب کاهش یافته است، اظهار داشت: این موضوع به سه علت رشد جمعیت، کاهش نزولات جوی و تقاضای زیاد ایجاد شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: به طور مثال در روستاها ، ویلاهای بسیاری ایجاد می‌شود و از سوی دیگر ، از آب شرب برای آبیاری باغات و مصرف احشام استفاده می‌شود که باید جلوی این رویه را گرفت.

محرابیان تصریح کرد: در همین راستا جلوی طرح‌های غلط را می‌گیریم و طرح‌های صحیح را جایگزین آن می‌کنیم. وی ادامه داد: امروز سدهای بسیاری داریم که به اهداف خود نرسیده‌اند که علت آن مطالعات غلط یا تغییر اقلیم است.

محرابیان با بیان اینکه در ۲ماهه اخیر در طرح‌های بسیاری بازنگری شده است، خاطرنشان کرد: در این مدت با بازنگری در طرح‌ها آنها را با قیمت مناسب‌تری به مرحله اجرا گذاشته‌ایم. وی به مشکلات و مطالبات مردم این استان و به ویژه کشاورزان اشاره کرد و گفت: برای رفع این مشکلات برنامه داریم و با سفرهای استانی و صحبت و گفت‌وگو با مردم راهکارهایی برای مشکلات تدوین و اجرا می‌کنیم.

وزیر نیرو به تملک اراضی روستاهای بیرگان در محدوده سد کوهرنگ و روستاهای محدوده سد خرسان۳ اشاره کرد و افزود: به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ماموریت تملک اراضی روستاهای بیرگان را داده‌ایم و تملک با سرعت بالایی انجام خواهد شد و اعتبارات آن دیده شده است.

محرابیان تصریح کرد: تملک روستاهای محدوده سد خرسان ۳ نیز با اولویت انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌شود سد خرسان ۳ ظرف سه سال آینده آبگیری و ظرف چهار سال آینده وارد مدار بهره‌برداری شود. وی خاطرنشان کرد: برای دیگر مشکلات و مطالبات مردم این استان نیز برنامه‌ داریم و از مردم می‌خواهیم به ما اعتماد کنند تا با همراهی و مشارکت در مسیر رفع مطالبات و مشکلات حرکت کنیم.

وزیر نیرو در خصوص تعیین معاون امور آب خود نیز گفت: بیش از ۵۰ روزمه مطالعه کردم اما ۲ ویژگی مهم برای انتخاب این معاون در نظر گرفتم که یکی نفودناپذیری و دیگری عدالت بود و وی را فردی کاردان و با لیاقت می‌دانم.

رییس مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از مزیت‌های بازدید میدانی مسوولان این است که واقعیت‌ها به‌خوبی روشن می‌کند.

حسین بامیری عصر شنبه در دیدار وزیر نیرو با نمایندگان کشاورزان این استان افزود: تامین آب ابتدایی‌ترین و مطالبه مردم چهارمحال و بختیاری است که امید می‌رود با بازدیدهای میدانی مسوولان محقق شود. وی ادامه داد: روزگاری ارتفاع برف در شهرستان‌های کوهرنگ و فارسان به ۱۰ متر می‌رسید اما در سال‌های اخیر این استان به سرزمین خشک تبدیل شده است که این موضوع باید بخوبی تشریح و تبیین شود. بامیری تصریح کرد: این در حالی است که برخی گزارش‌ها تلاش دارد واقعیت‌های این استان وارونه جلوه داده شود که می‌طلبد وزیر نیرو در سفر خود حقایق را مشاهده کند و بر اساس این واقعیت‌ها تصمیم‌گیری شود.

نماینده مردم شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم چهارمحال و بختیاری مردمی ولایت‌مدار هستند و بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند، افزود: زیبنده نیست که بعد از ۴۰ سال مردم این استان با مشکل تامین آب روبرو باشند و می‌طلبد بیش از پیش به مطالبات به حق آنها توجه شود.

در این نشست نمایندگان کشاورزان بر ضرورت تخصیص آب به ۳۱ طرح کشاورزی این استان، توقف طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای نظیر گلاب و بهشت‌آباد، اجرای طرح آبرسانی بن به بروجن، در نظر گرفتن سهم حقابه برای طرح‌های کشاورزی و اجرای عدالت در تخصیص آب اعلام کردند.

وزیر نیرو روز شنبه ۲۲ آبان به منظور بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب استان چهارمحال و بختیاری و بازدید از برخی طرح‌های آبرسانی از جمله طرح بن به بروجن، سد کوهرنگ ۳، سد باباحیدر و سد خرسان ۳ به این استان سفر کرد.

سفر وزیر نیرو به چهارمحال و بختیاری

| منبع خبر : خبرگزاری ایرنا
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!