امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 25 September , 2023
شناسه خبر : 1647
تاریخ انتشار : 08 خرداد 1400 - 22:50 |

۱۰۰۰ شعبه انتخاباتی در استان چهارمحال و بختیاری فعال می‌شود

۱۰۰۰ شعبه انتخاباتی در استان چهارمحال و بختیاری فعال می‌شود

شعبه انتخاباتی در استان چهارمحال و بختیاری ،مدیرکل دفتر امور سیاسی انتخابات استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: هزار و ۱۶۴ شعبه رأی‌گیری برای سراسر استان به وزارت کشور پیشنهاد شده است که پیش‌بینی می‌شود هزار شعبه استفاده شود.

ملک‌محمد قربانپور ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان در خانه مطبوعات استان  اظهار داشت: براساس آمار، ۷۴۱ هزار و ۳۲۲ نفر در استان چهارمحال و بختیاری واجد شرایط رأی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند که دارای ۱۸ سال تمام یعنی متولدین تاریخ ۲۸ خرداد سال ۱۳۸۲ و ماقبل آن بوده که از تعداد کل رأی‌دهندگان ۱۸هزار و ۵۹۱ نفر رأی‌اولی هستند.

وی افزود: هزار و ۱۶۴ شعبه رأی‌گیری برای سراسر استان به وزارت کشور پیشنهاد شده است که پیش‌بینی می‌شود هزار شعبه استفاده شود اما براساس درخواست فرمانداران می‌توان تعداد شعبات را افزایش داد.

مدیرکل دفتر امور سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری چهارمحال و بختیاری بیان داشت: ۳۷۳هزار و ۳۷۸ نفر از رأی‌دهندگان استان را مردان و ۳۶۲هزار و ۹۴۴ نفر را زنان تشکیل می‌دهند و برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها ۹۳۳ نفر ثبت‌نام کردند که نسبت به ادوار قبل تقریبا برابر بود و در شوراهای اسلامی روستاها ۳هزار و ۸۱۱ نفر ثبت‌نام کردند.

قربانپور ادامه داد: در گام اول در هیأت‌های اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهرها  92 درصد افراد تأیید صلاحیت و برای شوراهای اسلامی روستاها نیز بالغ‌بر ۹۵ درصد افراد تأیید صلاحیت شدند.

قربانپور تصریح کرد:  بلافاصله پس از ابلاغ تمهیدات مقدماتی انتخابات در اسفندماه سال گذشته هیأت‌های اجرایی در ۱۰ شهرستان و ۲۶ بخش استان تشکیل و زیرساخت نیروی انسانی شامل نیروهای انتظامی و نظامی نیز در نظر گرفته شد و پیش‌بینی می‌شود با شرایط جدید بین ۱۸ تا ۲۰ هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی در انتخابات پیش‌رو مشارکت کنند.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون در روستاهای کمتر از هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت شورای اسلامی سه‌نفره تشکیل می‌شود، اضافه کرد: در ۵۶۷ روستای استان شوراهای سه‌نفره و ۴۹ روستای دیگر بالای هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت است که شوراهای پنج‌نفره تشکیل می‌شود، همچنین از مجموع ۴۳ شهر استان اعضای شورای اسلامی ۴۱ شهر پنج نفر و دو شهر شهرکرد و بروجن هفت‌نفره است.

مدیرکل دفتر امور سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری چهارمحال و بختیاری توضیح داد: در هیأت‌های اجرایی شهرستان‌ها از داوطلبین کاندیداتوری انتخابات شوراهای شهر صلاحیت ۵۵ نفر احراز نشد و به هیأت نظارت استان شکایت کرده که از این تعداد ۲۴ نفر تایید صلاحیت شدند و افراد شاکی مجددا به هیأت مرکزی نظارت شکایت کردند که آخرین مهلت پاسخگویی به شکایات آن‌ها پانزدهم خردادماه امسال است.

وی ادامه داد: در شوراهای اسلامی روستا نیز همین روند انجام و از مجموع داوطلبان کاندیداتوری ۳هزار و ۶۱۶ نفر از سوی هیأت‌های اجرایی بخش‌ها تایید صلاحیت و به هیأت‌های نظارت بخش‌ها ارسال شد که ۳هزار و ۴۱۵ نفر تایید صلاحیت شدند.

قربانپور گفت: در مجموع در هیأت اجرایی بخش‌ها در گام اول۱۴۰ نفر شامل تایید صلاحیت نشدند و در هیأت‌های نظارت بخش‌‌ها صلاحیت ۱۴۸ نفر نیز احراز نشد که مجموع این افراد می‌توانند شکایت خود را به هیأت نظارت شهرستان ابلاغ و آخرین تاریخ شکایت ششم خردادماه بود و نتیجه قطعی شکایات شانزدهم خردادماه اعلام می‌شود.

وی اضافه کرد: نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری از تاریخ سوم خرداد تا بیست‌وششم همین ماه به مدت ۲۰ روز فرصت تبلیغات انتخاباتی دارند و کاندیداهای کرسی‌های شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز از بیستم خرداد تا بیست‌وششم همین‌ماه به مدت یک هفته فرصت تبلیغات انتخابی دارند که با تبیلغات زودهنگام کاندیداهای شوراها برخورد قانونی می‌شود.

مدیرکل دفتر امور سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری در همه شهرهای استان نیمه‌مکانیزه انجام می‌شود، تشریح کرد: برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا در دو شهر شهرکرد و لردگان به صورت تمام‌مکانیزه و در سایر نقاط به صورت نیمه‌مکانیزه اجرا و مرحله احراز هویت به صورت مکانیزه و رأی‌گیری دستی خواهد بود.

وی یادآور شد: مدت زمان برگزاری انتخابات دوره‌های قبل ۱۰ ساعت بود که با تمدید مهلت آن تا ساعت ۲۴ همان روز امکان اخذ رای بود اما امسال از ساعت هفت صبح روز بیست‌وهشتم خرداد آغاز و تا ساعت دو صبح روز بیست‌ونهم خردادماه امسال امکان اخذ رأی وجود دارد، رأی‌گیری در سالن‌های با سقف‌بلند و تهویه هوا انجام و امکان برگزاری در فضاهای سرباز نیز وجود دارد.

قربانپور در پایان خاطرنشان کرد: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونایی فضاهای بزرگ در نظر گرفته شده به طوری که برای هر نفر هشت متر مربع فاصله‌گذاری باشد و برای هر شعبه می‌توان سه تا پنج صندوق اضافه کرد، زیرساخت‌های ارتباطی نیز با استفاده از اینترنت رایگان یا با تخفیف از طریق اپراتورهای مربوطه و همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام می‌شود.

شعبه انتخاباتی در استان چهارمحال و بختیاری

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!