امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 5 June , 2023
افزونه جلالی را نصب کنید. - 17 ذو القعدة 1444
شناسه خبر : 2420
تاریخ انتشار : 20 مهر 1401 - 15:28 | 269 بازدید

شناخت و تبیین فرهنگ اصیل اسلامی

شناخت و تبیین فرهنگ اصیل اسلامی ،مفهوم فرهنگ ازجمله پرکاربردترین واژه‌ها در زندگی فردی یا اجتماعی انسان است و به دلیل ماهیتِ بینشی و گسترش بالای تأثیر این واژه در تمام عرصه‌های رفتاری انسان، نمی‌توان حد و حدود مشخصی برای کاربرد این مفهوم قائل شد. می‌توان گفت گستردگی معنایی و شمول این مفهوم بر تمام […]

شناخت و تبیین فرهنگ اصیل اسلامی

شناخت و تبیین فرهنگ اصیل اسلامی ،مفهوم فرهنگ ازجمله پرکاربردترین واژه‌ها در زندگی فردی یا اجتماعی انسان است و به دلیل ماهیتِ بینشی و گسترش بالای تأثیر این واژه در تمام عرصه‌های رفتاری انسان، نمی‌توان حد و حدود مشخصی برای کاربرد این مفهوم قائل شد. می‌توان گفت گستردگی معنایی و شمول این مفهوم بر تمام امور انسانی و پدیده‌های اجتماعی سیطره کامل داشته و امور فردی، اجتماعی و … توسط آن توصیف، تشریح و تبیین می‌شود. به همین جهت شاهد آن هستیم که به‌تناسب مراتب انسانی و اجتماعی، تعریف‌ها و ویژگی‌های مختلفی از این مفهوم ارائه شده است؛ زیرا افراد با توجه به مبانی(انسان‌شناسی، معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی) و نوع استفاده و کاربرد موردنظرشان، این مفهوم را تعریف و طبقه‌بندی می‌کنند؛

بنابراین در انتخاب هر نوع تعریفی از فرهنگ باید ربطِ تعریف با مبانی معرفتی و موضوع مورد مطالعه مدنظر قرارگیرد. شناخت مقوله فرهنگ و گرایش‌های فرهنگی، نقاط ضعف وقوت فرهنگی، ترسیم حد مطلوب فرهنگ، از اقدامات اساسی و مهمی است که به منظور حراست وصیانت از هویت فرهنگ ملی و دینی کشور ضروری است. براین اساس بهره‌گیری از آراء واندیشه مقام معظم رهبری() برای شناخت جامع مفهوم فرهنگ و مؤلفه‌های آن، می‌تواند به غنای علمی و اندیشه‌ای مقوله فرهنگ افزوده و با ارتقاء کیفی بحث به تکمیل ادبیات در حوزه فرهنگ کمک نماید.
نقلاب اسلامی ایران را می توان الگوی تجلی و تحقق قدرت نرم اسلام در عصر حاضر محسوب نمود. این انقلاب از رهگذر اندیشه و آرمان عدالت خواهانه برخاسته از نگرش اصیل اسلامی و بینش والای بنیان گذار آن حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) درصدد برآمد با روش های مسالمت جویانه به نتیجه دلخواه و مطلوب خود یعنی بیداری اسلامی دست یابد. به همین دلیل دشمنان انقلاب اسلامی در تلاش اند با بهره گیری از شیوه ها و ابزار گوناگون از جمله ابزار رسانه و تهاجم فرهنگی به طور مداوم و به انحای مختلف به مقابله فرهنگی با این نهضت الهی بپردازند. رهبر بیدار و فرزانه مان حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در فرازی از فرمایشات گهربارشان فرموده اند، اولویت آن چیزی است که به آن می گویند نبرد نرم؛ یعنی نبرد به وسیله ابزارهای فرهنگی، به وسیله نفوذ، به وسیله دروغ، به وسیله شایعه پراکنی، با ابزارهای پیشرفته ای که امروز وجود دارد. ابزارهای ارتباطی که ده سال قبل و پانزده سال قبل و سی سال قبل نبود .

امور فرهنگی و اجتماعی همواره یکی از دغدغه های اصلی و مهم رهبر معظم انقلاب بوده و معظم له بارها در سخنرانی های عمومی و جلسات بر اهمیت توجه به امور فرهنگی و تبلیغی اشاره فرموده اند.

توجه به امور فرهنگی و تبلیغی جامعه بویژه در مورد جوانان و نوجوانان می تواند با صرف کمترین هزینه و امکانات به انتخاب راه و هدف درست آنها کمک شایانی کند و مانع از گرفتاری نسل جوان ما در دام فرهنگ های مبتذل و غلط غربی شود.

یکی از مهمترین امور فرهنگی که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد فرهنگ کتاب خوانی که ضروری است با ایجاد امکانات سخت افزاری مانند ساخت کتابخانه، فرهنگسرا و نیز راه اندازی کتابخانه های دیجیتال و انجام کارهای فرهنگی و تبلیغی مناسب، فرهنگ کتابخوانی و توجه به آثار مثبت کتاب در زندگی انسان را بیش از پیش در سطح جامعه گسترش داد.

شناخت و تبیین فرهنگ اصیل اسلامی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!