امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 5 June , 2023
افزونه جلالی را نصب کنید. - 17 ذو القعدة 1444
شناسه خبر : 1671
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1400 - 18:15 | 488 بازدید

روند دادرسی‌ها ‌سریع‌تر و صدور احکام قضایی دقیق‌تر شود

صدور احکام قضایی ،رئیس دیوان عالی کشور پیرامون لزوم رسیدگی‌های سریع و دقیق به پرونده‌های مردم و صدور احکام مستند و مستدل گفت: بازرسی‌هایی که طی دو سال اخیر انجام شد نشان داد که می‌شود در مراجع قضایی هم روند دادرسی‌ها را سریعتر کرد و هم دقت نظر در صدور احکام قضایی را بالا برد. […]

روند دادرسی‌ها ‌سریع‌تر و صدور احکام قضایی دقیق‌تر شود

صدور احکام قضایی ،رئیس دیوان عالی کشور پیرامون لزوم رسیدگی‌های سریع و دقیق به پرونده‌های مردم و صدور احکام مستند و مستدل گفت: بازرسی‌هایی که طی دو سال اخیر انجام شد نشان داد که می‌شود در مراجع قضایی هم روند دادرسی‌ها را سریعتر کرد و هم دقت نظر در صدور احکام قضایی را بالا برد.

به گزارش پایگاه خبری نگین چهارمحال، به نقل از روابط عمومی دادگستری چهارمحال و بختیاری، رئیس دیوان عالی کشور در نشستی با مقامات قضایی استان چهارمحال و بختیاری یکی از وظایف مهم دستگاه قضا را صدور آرای متقن و مستدل عنوان کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی‌مقدم با تأکید بر اینکه خط مشی قوه قضائیه در دوره جدید حفظ کرامت انسانی شهروندان و رسیدگی سریع و دقیق به پرونده‌ها و نهایتاً صدور آرای متقن است، گفت: یکی از نکاتی که مسئولان حوزه‌ها و مراجع قضایی همواره باید مد نظر خود قرار دهند دیدارهای مستقیم با مردم و پاسخگویی به مطالبات ایشان است.

وی افزود: عملکرد ما نباید به گونه‌ای باشد که مردم از مراجعه به دادگستری نا امید شوند؛ حتی زمانی که کاری از دست ما ساخته نیست باید به مردم راهکار نشان دهیم و تا حد ممکن ایشان را راهنمایی و ارشاد نمائیم.

رئیس دیوان عالی کشور از دیگر موضوعات مهم مورد توجه در دستگاه قضایی را تلاش مسئولان برای آسان کردن کار مردم دانست و بیان کرد: باید اهل ریسک باشید و اگر هدفتان خدمت است این امر را به نحو مطلوب و با جلب رضایتمندی مردم انجام دهید.

وی ادامه داد: گاهی می‌توان تنها با یک پیام و یا تلفن کار مردم را انجام داد و از خرج‌تراشی و تحمیل هزینه به آنها جلوگیری کرد.

مرتضوی‌مقدم تصریح کرد: باید به وقت مردم اهمیت داد و شخصیت آنها را ارج نهاد؛ هرکسی که به دادگستری مراجعه می‌کند برای خودش زندگی و جایگاه اجتماعی دارد و نباید ما که در مرتبه قدرت قرار داریم شخصیت و عزت افراد را سرکوب کنیم.

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه پیرامون لزوم رسیدگی‌های سریع و دقیق به پرونده‌های مردم و صدور احکام مستند و مستدل اظهار داشت: بازرسی‌هایی که طی دو سال اخیر انجام شد نشان داد که می‌شود در مراجع قضایی هم روند دادرسی‌ها را سریعتر کرد و هم دقت نظر در صدور احکام قضایی را بالا برد.

وی با بیان اینکه قضات باید آرای خود را مستدل و متقن صادر کنند، عنوان کرد: گاهاً ممکن است یک پرونده به دلیل اعتراض‌های مکرر از سوی طرفین دعوا پس از دادگاه بدوی، به دادگاه تجدید نظر و سپس از طریق درخواست اعمال ماده ۴۷۷ مورد بررسی قرار گیرد حال آنکه اگر از ابتدای رسیدگی رأی محکمی صادر و اجرا شود پرونده در همان مرحله مختومه و بقیه این مراحل حذف خواهد شد.

مرتضوی‌مقدم نقض آرای محاکم در دیوان عالی کشور را موجب لحاظ شدن امتیاز منفی برای قضات رسیدگی‌کننده عنوان کرد و گفت: قضاتی که آرای آنها در دیوان زیاد نقض می‌شود اسامی‌شان ثبت و برایشان امتیاز منفی لحاظ می‌گردد که این امر در ارتقای رتبه و کسب درجات بالاتر برای ایشان تأثیر خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: سعی ما بر آن است که قضات متوجه شوند با استدلال می‌توانند جرم را ثابت و با استناد، برای آن تعیین مجازات کنند و لذا این موضوع برای صدور یک رأی جامع و متقن بسیار مهم است.

رئیس دیوان عالی کشور با تأکید بر اثرگذاری انجام دقیق و سریع کارها در روحیه و سلامت روانی افراد متذکر شد: قضات باید کار خود را به روز انجام دهند و اجازه ندهند که با انباشته شدن پرونده‌ها روی میزشان موجبات افسردگی و خستگی فکری و روحی آنها پدید آید.

مرتضوی‌مقدم در سخنان خود با اشاره نحوه تنظیم پرونده‌های فرجامی و مرتبط با دادگاه کیفری یک گفت: از آنجا که در بسیاری موارد حجم مدارک و مستندات یک پرونده در زمان ارجاع به دیوان عالی کشور بالاست و این موضوع می‌تواند در کیفیت کار و مدت زمان رسیدگی به پرونده تأثیرگذار باشد لذا از کلیه قضات درخواست می‌گردد گزارشی جامع از تمامی زوایای پرونده را ضمیمه کنند تا دیگر نیازی به مطالعه کامل پرونده نباشد و مدت زمان رسیدگی به حداقل برسد.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از موارد مهم در این پرونده‌ها قرار دادن فهرست و شناسه در ابتدای پرونده است تا قضات دیوان با سهولت خاطر و در اسرع وقت بتوانند نسبت به پرونده‌ها و احکام صادره اعلام نظر نمایند.

رئیس دیوان عالی کشور در خصوص توجه به امور زندانیان و جلوگیری از در زندان ماندن افراد نیز اظهار داشت: برای موضوعاتی مانند بدهی و یا پرداخت مهریه تا جایی که امکان دارد باید از بازداشت افراد خودداری کرد اما اگر این موضوع موجبات سوء استفاده و تضییع حقوق مال‌باختگان را فراهم کرد باید فرد خاطی بازداشت و با جدیت بای وی برخورد شود.

مرتضوی‌مقدم در بخشی از سخنان خود به موضوع انتخابات اشاره و اظهار کرد: در برهه کنونی که دشمنان نظام و انقلاب سعی در ضربه زدن به اعتماد مردم دارند حفظ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب بسیار مهم است.

وی افزود: همه ما باید زمینه حضور مقتدرانه و هوشمندانه مردم را در عرصه انتخابات فراهم آوریم تا در سایه این مشارکت همگانی فردی ارزشمند و انقلابی برای ریاست جمهوری انتخاب گردد.

صدور احکام قضایی

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!