امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 25 September , 2023
شناسه خبر : 1938
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1400 - 0:29 |

طراحی سامانه هوشمند تشخیص عامل مسمومیت برای دامپزشکی در چهارمحال و بختیاری

طراحی سامانه هوشمند تشخیص عامل مسمومیت برای دامپزشکی در چهارمحال و بختیاری

طراحی سامانه هوشمند تشخیص عامل مسمومیت ،محققان یک شرکت دانش بنیان در چهارمحال و بختیاری موفق به طراحی سامانه‌های نرم‌افزاری تشخیص عامل مسمومیت با استفاده از هوش مصنوعی برای استفاده در دامپزشکی شدند.

رئیس هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اینکه تاکنون ۲ سامانه نرم‌افزاری تشخیص عامل مسمومیت با محوریت دامپزشکی توسط این گروه طراحی شده است، گفت: این سامانه‌های هوشمند برای نخستین بار در این حوزه طراحی شده‌اند و مشابه خارجی نیز برای آن‌ها وجود ندارد.

امیر امیرخانی افزود: چالش‌های پیش روی پزشکان در مواجهه با بیمارانی که دچار مسمومیت شده‌اند به دلیل شبیه بودن علائم ناشی از مسمومیت و همپوشانی آن‌ها، پایین بودن دقت و صحت شرح حال دریافتی از بیمار و یا بروز بی‌هوشی در مسموم‌شدگان، بسیار گسترده بود و اندوخته علمی پزشکان در همراهی با تجربه بالای آن‌ها می‌تواند به تشخیص صحیح و به موقع منتهی شود که این مورد در شرایط بحرانی و کم‌تجربگی پزشکان جوان با دشواری‌های خاصی روبه‌رو خواهد شد.

امیرخانی گفت: از این رو به همراه داشتن یک دستیار با تجربه در قالب یک نرم‌افزار هوشمند که قادر به تحلیل اطلاعات و ارائه راه حل است، می‌تواند زمینه لازم را برای تشخیص و درمان به موقع افراد مسموم شده فراهم کند که بر همین اساس طراحی سامانه نرم‌افزاری تشخیص عامل مسمومیت با استفاده از هوش مصنوعی در نظر گرفته شد.

وی افزود: با توجه به لزوم بررسی نتایج به دست آمده در طی فرآیند استفاده از نرم‌افزار‌های هوشمند، بنا به نظر تیم تحقیقاتی، در مرحله نخست طراحی این نرم‌افزار، داده‌های مرتبط با دامپزشکی محوریت کار قرار گرفت و در دومین سامانه با افزودن امکان پردازش تصویر، شرایط برای استفاده از این سامانه‌ها در شناسایی گیاهان سمی نیز فراهم شد.

امیرخانی به ترجمه ۲ کتاب مرجع برای استفاده در نرم‌افزار‌های هوشمند تشخیص عامل مسمومیت نیز اشاره کرد و گفت: نرم‌افزار‌های طراحی شده قابلیت اجرا در فضای اندروید و IOS را دارد و قادر است علاوه بر ارائه اطلاعات عمومی موثق همچون انواع مواد و گیاهان سمی، علائم مسمومیت‌های شایع و غیر شایع هر یک از مواد و چگونگی درمان و رفع خطر در موارد دامپزشکی، در صورت دریافت اطلاعات جدید از سوی کاربران با استفاده از روش‌های تحلیلی و برقراری ارتباط میان تجربه‌های پیشین به تشخیص جدید در این حوزه نیز بپردازد.

وی درخصوص تفاوت‌های سامانه‌های طراحی شده با کتاب‌های الکترونیک و دیگر نرم‌افزار‌های جستجوگر اطلاعات گفت: این سامانه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند با استفاده از هوش مصنوعی به طور پی در پی اطلاعات پایه و دریافتی را پردازش کرده و تطبیق دهند و نوع استفاده از سامانه و رفتار کاربران را نیز تحلیل کنند تا به مرور زمان تجربه لازم را در روند تشخیص کسب کرده و در این زمینه به عنوان یک دستیار مجرب، بهترین نتیجه را به کاربر آنلاین ارائه کنند.

امیرخانی افزود: هر ۲ سامانه طراحی شده به صورت رایگان و با هدف جذب فعالان حوزه دامپزشکی به ویژه دانشجویان به استفاده از نتایج کتاب‌های هوشمندسازی شده در اختیار این قشر قرار گرفته است که تاکنون بازخورد‌های مطلوبی در مورد استفاده از سامانه مسمومیت‌های شایع در سگ و گربه با توجه به ارزیابی تیم تحقیقاتی به دست آمده است.

وی گفت: سامانه گیاهان سمی برای اسب نیز در تیرماه ۱۴۰۰ با همکاری هیات سوارکاری چهارمحال و بختیاری در اختیار جمعی از سوارکاران و پرورش دهندگان اسب در این استان قرار گرفت تا آن‌ها بتوانند علاوه بر آشنایی با ۹۸ ماده و گیاه سمی و علائم مسمومیت‌ها، در مواردی که گیاهی ناشناخته را در پیرامون اسطبل یا گشت‌های سوارکاری مشاهده کردند با افزودن عکس آن به نرم‌افزار متوجه سمی یا غیر سمی بودن آن بشوند و از بروز مسمومیت احتمالی برای حیوانات جلوگیری کنند.

امیرخانی با اشاره به اینکه به طور معمول تلفات ناشی از مسمومیت در میان اسب‌ها بالاست و خسارت‌های زیادی را به پرورش‌دهندگان و دارندگان باشگاه‌های سوارکاری وارد می‌کند، یادآور شد: گروه تحقیقاتی در فرآیند‌های طراحی سامانه‌ها در آینده سعی خواهد کرد با شناسایی و رفع اشکالات احتمالی و بهینه‌سازی نرم‌افزار‌ها زمینه لازم را برای کاربرد آن‌ها در حوزه پزشکی انسانی نیز فراهم کند.

وی همچنین امکان افزوده شدن اطلاعات پایه مرتبط با گیاهان دارویی و معطر را از دیگر برنامه‌های در دست اجرای گروه تحقیقاتی بیان کرد و گفت: سامانه‌های هوشمند طراحی شده امکان توسعه در همه زمینه‌های پزشکی، کشاورزی و علوم انسانی را دارد.

امیرخانی گفت: ساخت این سامانه‌ها با همکاری سمیه کرمی مهاجری و طراحی و برنامه‌نویسی اسماعیل جوادی در گروه سم‌شناسی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمان انجام شده است و به شماره ۱۳۹۹۵۰۱۴۰۰۳۰۰۹۸۸۱ در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده‌اند.

طراحی سامانه هوشمند تشخیص عامل مسمومیت

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!