امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 5 June , 2023
افزونه جلالی را نصب کنید. - 17 ذو القعدة 1444
شناسه خبر : 820
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1399 - 1:08 | 830 بازدید

فعالیت جرایم سایبری زیر سایه کرونا

تهدیدات سایبری دائماً درحال تغییر و تحول هستند تا از مزایای رفتارها و گرایش های آنلاین، بهره مند شوند. شیوع ویروس کرونا نیز از این قاعده مستثنی نیست. زمانیکه احتمالاً به دلیل تغییر رویکرد و تمرکز بیشتر بر بحران سلامت، فرایند دفاع سایبری با کم توجهی روبرو شده است، فرصتی مناسب را برای مجرمان سایبری جهت حمله به شبکه ها و سیستم های رایانه ای افراد، کسب و کارها و حتی سازمان های جهانی فراهم کرده است.
فعالیت جرایم سایبری زیر سایه کرونا

فعالیت جرایم سایبری زیر سایه کرونا

دامنه های مخرب
تعداد قابل توجهی دامنه ثبت شده در اینترنت وجود دارد که شامل واژگان «کرونا ویروس» ، «کرونا_ویروس»، «کوید۱۹» و «کوید_۱۹» هستند. با وجود اینکه بسیاری از سایت ها قانونی هستند، مجرمان سایبری روزانه هزاران سایت جدید ایجاد می کنند تا بتوانند اقداماتی ماند کمپین های اسپم، فیشینگ، انتشار بدافزار یا ایجاد خطر برای سرورهای کنترل و فرماندهی را انجام دهند.

بدافزارها
مجرمان سایبری ار مزیت ارتباطات گسترده جهانی در زمینه کرونا ویروس بهره می برند تا اقدامات خود را پنهان کنند. بدافزارها، جاسوس افزار ها و تروجان هایی در وبسایت ها و آمار های تعاملی در زمینه کرونا ویروس تعبیه شده اند. ایمیل های اسپم نیز کاربران را فریب می دهند تا بر روی لینک هایی که منجر به دانلود بدافزار بر روی رایانه یا تلفن همراه می شود، کلیک کنند.

باج افزار ها
بیمارستان ها ، مراکز درمانی و موسسات عمومی، هدف حملات باج افزاری مجرمان سایبری هستند. از آنجایی که این نهاد ها در بحران شدید سلامت غرق شده اند و نباید دسترسی خود به سیستم هایشان را از دست بدهند، مجرمان اطمینان دارند که آن ها باج مورد نظر را خواهند پرداخت. باج افزارها می توانند از طریق ایمیل هایی که حاوی لینک ها یا پیوست های مخرب، اطلاعات دستکاری شده کارمندان یا ایجاد آسیب پذیری در سیستم هستند، به سیستم این نهادها وارد شوند.

توصیه ها و پیشگیری ها
با توجه به تعداد فزاینده کشورهایی که شهروندانشان را تشویق به ماندن در منزل، دورکاری و آموزش از راه دور می کنند، زمان آن فرا رسیده است که بر امنیت سایبری متمرکز شویم، هم امنیت شخصی خود و هم امنیت محل کار.

حفظ امنیت اطلاعات
از تمامی فایل های مهم خود، نسخه پشتیبان تهیه و آن را در یک فضای غیر وابسته به سیستم خود مانند یک کلود یا یک درایو خارجی، نگهداری کنید.
همیشه پیش از ورود اطلاعات حساس یا مشخصات، اطمینان حاصل کنید که در سایت قانونی شرکت محل کارتان هستید.

بررسی نرم افزارها و سیستم ها
اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه آنتی ویروس را بر روی رایانه و تلفن همراه خود نصب کرده اید.
ورودی های (Gateway) ایمیل خود را امن نگهدارید تا مانع از تهدیدات اسپم ها شوید.

شبکه اینترنت خانگی خود را امن کنید.
آسیب پذیری های بخش مدیریت سیستم خود را که هکر ها امکان سوء استفاده از آن را دارند، مرتفع کنید.
اجزای تاریخ گذشته ای که می تواند به عنوان نقاط ورودی مورد استفاده قرار بگیرد را غیرفعال کنید.
برنامه های کاربردی موبایل یا هرگونه نرم افزار را تنها از فروشگاه های آنلاین قابل اطمینان دانلود کنید.
اسکن های سلامتی متداول و معمول را بر روی رایانه یا تلفن همراه خود اجرا کنید.

راهکارهای مقابله با فوبیای ناشی از کرونا

هوشیار باشید
با خانواده و به ویژه کودکان درباره ایمن بودن آنلاین صحبت کنید.
تنظیمات شخصی خویش در حساب های کاربری رسانه های اجتماعی را به صورت منظم کنترل و به روز رسانی کنید.
رمزهای خود را به روز رسانی کنید و از بابت قوی بودن آن مطمئن شوید. (رمز ها باید ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد، کاراکترهای ویژه باشند تا قوی محسوب شوند.)
در ایمیل هایی که انتظار دریافت آن ها را نداشته اید یا از سوی یک فرستنده ناشناس ارسال شده است، بر روی لینک ها کلیک نکنید و پیوست های آن را باز نفرمایید./ سایت جهانی کرونا

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

12 − 7 =