امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 25 September , 2023
شناسه خبر : 993
تاریخ انتشار : 01 تیر 1399 - 11:49 |

مختومه شدن حدود ۱۷۰ هزار پرونده قضایی

مختومه شدن حدود ۱۷۰ هزار پرونده قضایی

مختومه شدن حدود ۱۷۰ هزار پرونده قضایی ، به گزارش پایگاه خبری نگین چهارمحال ، رئیس کل دادگستری در نشست خبری اعضای شورای قضایی استان گفت: در سال گذشته ۱۶۹ هزار و ۹۷۲ فقره پرونده مختومه شد که چهار هزار پرونده مربوط به سال‌های گذشته بود.

احمدرضا بهرامی افزود: از مجموع ۶۴ هزار و ۴۶۰ فقره پرونده وارد شده به شورا‌های حل اختلاف استان ۳۸ درصد آن‌ها منجر به صلح و سازش شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع برای ۲۶۲ هزار و ۴۰۶ فقره پرونده در سال ۹۸ رأی صادر شده است، گفت: هر قاضی در سال به یکهزار و ۶۸۷ پرونده رسیدگی کرده که این آمار بالاست و با استاندارد‌های جهانی همخوانی ندارد.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود ۱۷ حوزه قضایی در ۱۰ شهرستان و ۷ بخش استان افزود: چهار شعبه دادگاه کیفری و ۱۲۹ شعبه حل اختلاف در استان فعال است.

بهرامی در خصوص علل اطاله دادرسی‌ها گفت: تعدد پرونده‌ها، کمبود نیرو و پیچیدگی قوانین از جمله دلایل طولانی شدن روند رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری نوع و تعدد پرونده‌ها را نشان‌دهنده جو حاکم بر جامعه دانست و گفت: سرقت مستوجب تعزیر، توهین به اشخاص، ضرب و جرح، تهدید، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی، تخریب، تهمت و افترا، کلاهبرداری و تحصیل مال غیرمشروع پرتعدادترین اتهام‌ها در سال ۹۸ بود.

بهرامی افزود: در سال گذشته ۸۷۴ فقره پرونده در خصوص اراضی ملی و منابع طبیعی تشکیل شد و در نهایت ۴۷۵ هکتار از اراضی ملی به بیت‌المال بازگشت.

وی با اشاره به بازگشت دو هزار و ۹۲۱ هکتار از اراضی تغییر کاربری داده شده، گفت: ۲۷۲ نفر در این حوزه تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری در خصوص جرائم مرتبط با سواحل و حریم رودخانه‌ها هم گفت: ۱۴۲ فقره پرونده در این حوزه تشکیل و ۱۹۴ هکتار از حرائم رودخانه رفع تصرف شد.

بهرامی همچنین به تشکیل ۱۱۹ فقره پرونده مرتبط با منابع آبی و حفر چاه غیرمجاز اشاره کرد و افزود: ۳۶ چاه غیرمجاز با دستور قضایی پر شد.

وی با اشاره به اقدامات قضایی در حوزه بهداشت، گفت: ۲۱۴ پرونده در این حوزه تشکیل و به ۵۴ مورد اشخاص حقیقی تذکرات لازم داده شد.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه دادگستری استان از تعطیلی ۳۱ واحد تولیدی جلوگیری کرده است، گفت: ۱۳۷ فقره پرونده در این حوزه تشکیل و ۱۲ مورد تذکر به دستگاه‌های اجرایی و اشخاص حقوقی داده شده است.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه یکهزار و ۱۳۰ مورد درخواست عفو و بخشودگی به کمیسیون مربوط داده شده است، افزود: در ۴۲۱ مورد با بخشودگی موافقت شده است.

بهرامی به مکانیزه شدن بایگانی و پرونده‌های مردم اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷، ۱۰۷ هزار و ۲۲۸ مورد و در سال ۹۸، ۹۱ هزار و ۳۸۱ مورد مکانیزه شده است.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از شش مورد پرونده قتل عمد در شورا‌های حل اختلاف استان به صلح و گذشت اولیای دم ختم شد.

وی با بیان اینکه اختلافات خانوادگی افزایش داشته است، عنوان کرد: دو هزار و ۷۷۰ زوج که باهم اختلاف داشتند به کلینیک‌های دادگستری مراجعه کردند و از این تعداد یکهزار و ۱۱۱ مورد به صلح و سازش رسید.

بهرامی همچنین از دایر شدن دو مرکز ملاقات فرزندان طلاق در بروجن و شهرکرد خبر داد و گفت: ۱۴ دفتر خدمات قضایی الکترونیک در استان تاسیس شد.

رئیس کل دادگستری چهارمحال و بختیاری با اشاره به حکم تخریب ویلا‌های آب منطقه‌ای اصفهان در منطقه بیرگان کوهرنگ هم گفت: موضوع رسیدگی و حکم به تخریب ویلا‌ها صادر شد، اما در زمان اجرا صاحبان به دیوان عالی کشور مراجعه و اعاده دادرسی کردند و دوباره موضوع رسیدگی و رأی تخریب ابقا شد.

مختومه شدن حدود ۱۷۰ هزار پرونده قضایی

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!