امام علی (ع) می فرماید
مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ. از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
Monday, 5 June , 2023
افزونه جلالی را نصب کنید. - 17 ذو القعدة 1444
شناسه خبر : 2276
تاریخ انتشار : 06 تیر 1401 - 15:14 | 240 بازدید

مصادیقی از برخورد با شبکه‌های نفوذ و جاسوسی به فرماندهی حجت‌الاسلام طائب

تلاش‌ها و مجاهدت‌های حجت‌الاسلام حسین طائب در مدیریت سازمان اطلاعات سپاه در برخورد با شبکه‌های نفوذ، جاسوسی و مفسدان اقتصادی را نمی‌توان نادیده گرفت. در پی تغییر و تحول در فرماندهی سازمان اطلاعات سپاه و روی کار آمدن فرمانده جدید، موجی از تحلیل در فضای شبکه رسانه‌ای کشور و خارج از کشور ایجاد شده است […]

مصادیقی از برخورد با شبکه‌های نفوذ و جاسوسی به فرماندهی حجت‌الاسلام طائب

تلاش‌ها و مجاهدت‌های حجت‌الاسلام حسین طائب در مدیریت سازمان اطلاعات سپاه در برخورد با شبکه‌های نفوذ، جاسوسی و مفسدان اقتصادی را نمی‌توان نادیده گرفت.

در پی تغییر و تحول در فرماندهی سازمان اطلاعات سپاه و روی کار آمدن فرمانده جدید، موجی از تحلیل در فضای شبکه رسانه‌ای کشور و خارج از کشور ایجاد شده است و افراد و همچنین شبکه‌های زخم‌خورده از این نهاد انقلابی از تل‌آویو گرفته تا بعضی از افراد به‌ظاهر انقلابی، از این تغییرات ابراز خوشحالی کردند.

برای روشن شدن دلیل عصبانیت زخم خوردگان از اصلاعات سپاه به خصوص از سال ۸۸ به بعد، می‌بایست به این مسئله اشاره‌کنیم که معاونت اطلاعات سپاه زمانی به تبدیل به سازمان اطلاعات سپاه شد که حسین طائب فرماندهی سازمان را قبول کرد و بعد از ورود فرمانده جدید در نیمه دوم سال ۱۳۸۸ و در بحبوحه فتنه ۸۸، شاهد موفقیت‌هایی در این نهاد هستیم که نمی‌توانیم به‌راحتی از کنارش عبور کنیم، از سوی دیگر، حسین طائب پیش از سال ۸۸، یک دوره دیگر هم فرماندهی اطلاعات سپاه را بر عهده داشت که مجموعاً ۱۸ سال خدمت وی در سازمان اطلاعات سپاه ثبت و ضبط‌شده است.

سازمان اطلاعات سپاه در چه حوزه‌هایی اقدام می‌کند؟

وظیفه اصلی این سازمان حراست از انقلاب اسلامی در داخل و به‌تبع آن در خارج از کشور است و نمی‌توانیم فعالیت این سازمان را در حوزه خاصی خلاصه کنیم، ولی یکی از مهم‌ترین اقدامات این نهاد، مقابله بانفوذهای امنیتی و سیاسی در ساختارهای جمهوری اسلامی است که در ادامه به قسمتی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

یکی از تلاش‌هایی که شبکه نفوذ به دنبال آن است، تهی کردن این نهاد انقلابی از پیگیری نفوذهای سیاسی در درون ساختارهای کشور است و با استفاده از این ادعا که نهاد امنیتی نباید سیاسی باشد، درواقع به دنبال این مسئله هستند که نباید وارد حوزه پیگیری‌هایی سیاسی که منجر به شناسایی شبکه نفوذ می‌شود، وارد شود، ولی اطلاعات سپاه نشان داد در دولتی که ادعا داشت دولت عدالت‌خواه و دولت کریمه است، نفوذ چنان جدی است که یک پیرزن آموزش‌دیده توسط MI6 تا قلب منزل فرزند رئیس‌جمهور و معاون وی نفوذ می‌کند و اقداماتی را انجام می‌دهد که اگر روزی بازگو شود، مشخص می‌شود که حلقه انحراف چه اقداماتی علیه انقلاب انجام داده و برای پیشبرد اهدافش با چه افرادی ارتباط داشته است.

نفوذ پریوش سطوت جاسوسه انگلیسی در دولت نهم – دهم و مدیریت حلقه انحراف

یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین اقدامات اطلاعات سپاه، دستگیری فردی به نام پریوش سطوتی، همسر دکتر حسین فاطمی است، به‌گونه‌ای که با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دولت و توسط سفارت ایران در انگلیس، پای این شخص به دولت احمدی‌نژاد باز می‌شود و با این استدلال که من ایران را دوست دارم و احمدی‌نژاد و مشایی فرزندان من هستند، ارتباطات نزدیکی میان خانواده مشایی و پریوش سطوت ایجاد می‌شود، به‌گونه‌ای که پریوش سطوت با اتصال بسیاری از جاسوس‌ها و افراد در شبکه نفوذ به اسفندیاری رحیم مشایی، مقدمات اهداف MI6 در داخل ایران را تسهیل و فراهم می‌کند.

یکی از مواردی که سطوت در آن نقش مهمی داشته است، برگزاری همایش ایرانیان خارج از کشور است که به این بهانه، پای سلطنت‌طلبان در کشور باز می‌شود و کار به‌جایی می‌رسد که این افراد مدعی و طلبکار اموال و حقوق ازدست‌رفته خود در ایرانی می‌شوند.

با توجه به اسناد منتشرشده، پریوش سطوت از قبل از انقلاب، با ساواک ارتباط عمیق و خاصی داشته است و بلافاصله بعد از کشته شدن همسرش توسط عوامل شاه، با بعضی از مسئولان ارشد دربار و حتی شاه پهلوی ارتباط نزدیک می‌گیرد که بعضی از اسناد آن منتشرشده است و از همان زمان به کشور انگلیس نقل مکان می‌کند و تحت آموزش‌های خاص امنیتی قرار می‌گیرد.

یکی از نکاتی که درباره پریوش سطوت باید به آن اشاره شود، وظیفه اتصال افراد شبکه نفوذ به دولت احمدی‌نژاد و شخص مشایی بوده است.

کمال فروغی، جاسوس نفتی و آموزش‌دیده MI6 در دولت احمدی‌نژاد

یکی از مهره‌هایی که توسط عوامل انگلیسی به دولت احمدی‌نژاد و مشایی معرفی‌شده‌اند، شخصی است که در سفر وزیر خارجه وقت انگلیس – بوریس جانسون – به ایران، آزادی وی مطالبه شد.

بنا بر گزارش‌های منتشرشده؛ کمال فروغی ابری، محکوم‌به جاسوسی نفتی و انرژی برای دول بیگانه ازجمله انگلیس و آمریکا است.

مطلب مهم آن است که دیوید کامرون نخست‌وزیر وقت انگلیس، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، خواهان آزادی کمال فروغی، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار ۷۶ ساله شده بود

جیسون رضاییان؛ جاسوسی که از دولت احمدی‌نژاد به دنبال نفوذ در ساختار دولت بود

جیسون رضائیان از سال ۸۳ در پوشش خبرنگار نشریه «سانفرانسیسکو کرونیل» مرتباً به ایران تردد می‌کرد و تلاش داشت در این سفرها شبکه عوامل خود را برای جمع‌آوری اخبار مورد نظر از ایران شکل دهد؛ شبکه‌ای که با انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ و تحولات پس از آن از طریق تهیه گزارش‌های جهت‌دار از سخنرانی‌های آقایان؛ «میرحسین موسوی» و «احمدی‌نژاد»، جمع‌آوری اخبار لحظه‌به‌لحظه از اغتشاشات از سوی منابع میدانی در تهران و ارسال آن به پایگاه‌های خبری ضدانقلاب، ارائه اخبار و تحلیل از وضعیت کشور به اتاق فکر وزارت خارجه، کنگره و سنای آمریکا و برخی نهادهای مرتبط با لابی «آیپک» و انتشار اخبار کذب از اوضاع شهر تهران در نشریات مورد همکاری، نقش و قدرت خود را به نمایش گذاشت. مدیریت سازمان اطلاعات سپاه

خروج او از ایران با درخواست وزارت ارشاد وقت در سال ۱۳۸۸ و سفر به دبی و البته، آشنایی با «لارا سترکیان» (فردی که براساس شواهد موجود، در پوشش خبرنگار شبکه ABC آمریکا برای سرویس اطلاعاتی این کشور فعالیت می‌کند)، شرایط آشنایی رضائیان با یکی از مسئولان میز ایران در کنسولگری آمریکا در دبی به نام «مک کاچن» را فراهم کرد. این آشنایی، آغازی بر شکل‌گیری همکاری مشکوک رضائیان با وزارت خارجه و سرویس جاسوسی آمریکا دانسته شده است؛ آغازی که تا زمان دستگیری متهم به شکلی پیوسته ادامه داشته و حضور افراد مختلف آمریکایی و ایرانی در این جورچین، اهمیت آن را دوچندان می‌کند.

دستگیری پیچیده روح‌الله زم و انگشت به دهان ماندن سرویس‌ اطلاعاتی غرب، اسراییل و آمریکا

در تاریخ ۲۲ مهر سال ۹۸ بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای از گرفتار شدن روح‌الله زم سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب آمدنیوز در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه توسط سازمان اطلاعات سپاه و دستگیری وی خبر داد.

در بیانیه مزبور ضمن اعلام خبر عملیات دستگیری روح‌الله زم سرشبکه سایت ضدانقلاب موسوم به «آمدنیوز» طی عملیات پیچیده و حرفه‌ای سازمان اطلاعات سپاه، بر شکست و جا ماندن سرویس‌های اطلاعاتی دشمن از قدرت اطلاعاتی سپاه تاکید شده بود و در بخشی از این بیانیه درج شده بود که:

«سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد و «روح‌الله زم» سرشبکه سایت ضد انقلاب و معاند آمدنیوز را که در سال‌های اخیر با هدایت، تأمین و پشتیبانی مستقیم آنان و نیز حمایت ضد انقلاب خارج نشین و عوامل داخلی آنها، به عنوان یکی از آبشخورهای محوری دشمن، عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران هراسی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد را به داخل کشور هدایت و بازداشت کند.

نامبرده به رغم اینکه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه و حمایت و پشتیبانی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و مرتبط با سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار داشت و به صورت شبانه روزی با روش‌های پیدا و پنهان و در پوشش‌های گوناگون و چند لایه‌ای مورد حفاظت قرار می‌گرفت، در دام فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه افتاد».

شناسایی و دستگیری بزرگترین شبکه جاسوسی آمریکا – اسراییل در پوشش فعالیت‌های محیط‌زیستی

در بهمن و اسفند سال ۱۳۹۶، خبری منتشر شد که همگان را در شوک فرو برد، خودکشی کاووس سید امامی استاد دانشگاه امام صادق در زندان که به جرم جاسوسی تحت بازجویی بود و در پوشش فعالیت‌های محیط‌زیستی، اقدامات خلاف امنیت ملی ازجمله جاسوسی هسته‌ای – و نظامی را با شبکه‌ای از دیگر افراد آموزش‌دیده انجام می‌داد.

در همین خصوص، بازداشت نزدیک به ۵۵ نفر از فعالان محیط‌زیست در شهرهای مختلف ایران در بهمن و اسفندماه ۱۳۹۶، نخست با بازداشت هفت نفر از فعالان محیط‌زیست، کلید خورد.

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، کاووس سید امامی، و عبدالرضا کوهپایه ازجمله بازداشت‌شدگان بهمن‌ماه و اسفندماه سال ۹۶ به شمار می‌روند. شماری از بازداشت‌شدگان زمستان ۱۳۹۶، از مسئولان و همکاران مؤسسه «حیات‌وحش پارسیان» بودند.

در میان این جمع اسم دو نفر بیش از دیگران به چشم می‌خورد، کاووس سید امام که به دلایل امنیتی خودکشی کرده و دیگری، مراد موشه طاهباز، جاسوس چند تابعیتی که سرپل شبکه ارتباطی میان سرویس جاسوسی آمریکا – اسراییل – انگلیس با شبکه در ایران بود.

مراد موشه طاهباز، تاجر و میلیاردر یهودی و متخصص طراحی و ساخت کازینو و قمارخانه است. وی دارای تابعیت سه گانه ایرانی – بریتانیایی و آمریکایی است که به سرزمین‌های اشغالی نیز رفت و آمد داشته و مجری چند پروژه و مجتمع تفریحی در فلسطین اشغالی نیز بوده است.

بعد از آزادی نازنین زاغری یکی دیگر از مهره‌های شبکه جاسوسی انگلیس در ایران، نام طاهباز به عنوان یکی دیگر از شاه‌مهره‌های جاسوسی و آمریکایی برای تبادل بر سرزبان‌ها افتاد.

طاهباز سرپل امنیتی در پوشش فعالیت‌های محیط‌زیستی و به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیره و بنیان‌گذار میراث پارسیان وارد ایران شده و اقدامات جاسوسی نامبرده تا جایی پیش رفته است که صدماتی در حوزه هسته‌ای – نظامی به کشور وارد کرد.

آنچه اشاره شد، گوشه بسیار کوچکی از اقدامات سازمان اطلاعات سپاه در زمان فرماندهی حسین طائب بر این سازمان بوده که با موفقیت به سرانجام رسیده است.
[۱] – mshrgh.ir/807086

[۲] – https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-2945588

[۳] – https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/02/21/2008760

[۴] – mehrnews.com/xvGbs

[۵] – https://www.isna.ir/news/98020703461

مدیریت سازمان اطلاعات سپاه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!